Yelda Kahvecioğlu Doğru Zayıflama Yöntemleri

"diyet"

Yelda Kahvecioğlu Doğru Zayıflama Yöntemleri, Bir çok ünlüyü kişiye özel diyeti ile forma sokan beslenme ve diyet uzmanı Yelda Kahvecioğlu, diyette başarı kriteri nedir? Niye zayıflamak isteyenler her sezon farklı bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşüyor? Hepimizin cevap vermekte zorlandığı bu sorulara beslenme ve diyet uzmanı Yelda Kahvecioğlu cevap veriyor.

İnsanoğlunun doğduğu andan itibaren yemekle ilişkisi var. Sorunlar da aslında doğduğumuz andan itibaren başlıyor. Yetişkin dönemde ise kadınlarda ve erkeklerde farklı yeme problemleri görülebiliyor. Erkeklerde daha çok stres bazlı yeme alışkanlığına iş yemekleri, arkadaş toplantıları ve yüksek alkol alımı eklenir; sağlıksız beslenme ve kilo problemi görülür. Kadınlarda durum daha farklıdır. Kadınlarda sağlıksız beslenme ve kilo ilişkisi 4 evrede inceleniyor: Bunlardan birincisi, ergenlik dönemini hormonlarla daha etkin bir şekilde yaşayanların aşırı yeme isteğiyle karşılaşmasıdır. Dizginlenmeyen ve hayat şekli haline getirilen yeme alışkanlığı bu dönemde kalıcı kilo ve yağ hücrelerine neden olabilir. Üniversitenin bittiği, evliliklerin yaşandığı ya da iş hayatının başladığı dönem ise ikinci evre olarak değerlendiriliyor. Bu dönemde farklı bir stres yaşayan kişilerde hareket düzeyi azalıyor ve yeme eğilimi artıyor. Üçüncü evre ise doğumların görüldüğü ve emzirme dönemiyle, özellikle bizim ülkemizde yeme eğiliminin artığı ve bilincin unutulduğu evredir. Son evre ise 35-45 yaş dönemini kapsamaktadır. Dördüncü evrede metabolik hızını azaltan vücut, yaşlanmayla birlikte kalorilerden nasibini daha fazla alır.
Sağlıklı zayıflama programlarında başarı, hızla verilen kilolarda değil, verilen kiloların korunmasında gizlidir. Bu konuda kilo vermeye çalışanların yaptığı en önemli hatalar, yanlış kişilerden yardım almaları, altı çizilen noktaları göz ardı etmeleri ve yaşam şekli değişikliğini reddetmeleri ile ilgilidir. Uzmanların hatası ise, kısa sürede hızla kilo verileceğini vaat etmek, beslenme eğitiminin yeterince üzerinde durmamaktır.

Yolunuzu Belirleyin
Başarıya giden yolculuk kendinize nerede olduğunuzu, nereye gideceğinizi ve oraya nasıl gideceğinizi sormanızı gerektirir. Şimdi bulunduğunuz yeri sevmiyorsanız belli ki bir değişiklik yapmanın zamanı gelmiş. En iyi yöne ilerlemek için öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. Zayıflama için hedef belirlemek başarının %30’unu oluşturmaktır. Ancak hedefin makul olması büyük önem taşımaktadır. Çünkü uzun yıllardır biriken kötü beslenme alışkanlıklarıyla oluşan kilolardan yıldırım hızıyla kurtulmayı beklemek sizi başarısızlığa sürükleyebilir. Bu nedenle vermeniz gereken kiloyu dörde bölerek zamanlandırın. Eğer 20 kilo vermeniz gerekiyorsa bunu 4 aya bölmek sizin başarıya ulaşmada işinizi kolaylaştıracaktır.

Kilo vermeye çalışırken başarı nasıl yakalanır?
Bu sürecin başarılı geçebilmesi için mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alınmalı.
Uzman ve danışan aynı zamanda iyi bir iletişim halinde olabilmeli.
Uzman her seansında danışanına verilen besinlerin vücutta ne işe yaradığını, neden bu besinlere ihtiyaç duyduğumuzu mutlaka belirtmeli.
Unutulmamalı: Bilimden uzak bir uzman, aynı zamanda sağlık açısından risk oluşturabilecek bir kişidir.

Vücudun her besin grubuna ihtiyacı var; bu nedenle kilo verme sürecinde ve kiloyu koruma döneminde kişi, her besin grubunu tüketmesi gerektiğini bilmeli.
Kilo koruma sürecinin ömür boyu olduğuun utulmamalı.
Kişiler sevdikleri besinlerden mahrum kalarak kilo verme kampına girerlerse, koruma dönemine geçince bu besinlere aşerme şeklindeki eğilim artabilir. Bu nedenle kilo verme sürecinde de sevilen ve yasak besinlere yer verilmeye çalışılmalıdır.

Sponsor Bağlantılar

Yelda Kahvecioğlu Doğru Zayıflama Yöntemleri” için 3 yorum

 • 25 Nisan 2012 tarihinde, saat 19:45
  Permalink

  Ben yelda ile duzenli bir sekilde 23kg verdim yeldanin en sevdigim yonu o hafta yapacaklarima gore liste yapmasiydi onun cok daha basarili olacagini biliyorum

  Yanıtla
 • 20 Ekim 2012 tarihinde, saat 07:03
  Permalink

  Merhaba ben 49 kilo iken şimdi 72 kilo oldum ve kendime olan özgüvenim gitti çok üzülüyorum çünki kilo veremiyorum iş hayatım çok stresli ben çalışmaya başladıktan sonra kilo alanlardanım ne yapmam lazım???

  Yanıtla
 • 26 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:26
  Permalink

  ben 21 yaşındayım 64 kiloyum aşırı kilolu değilim ama istedğim ölçülerede sahip değilim izmirde yaşıyorum her yerde yelda hanımın başarılı birşekilde zayıflattıgı bayanların yazılarını okuyorum diyetisyene gitmeyi pek düşünmüyordum ama yelda hanımla bir şeyler yapmak isterim.Bazen gerçekten üzüldüğüm durumlar oluyor.Nasıl ulaşabilirim?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir