Tülin İriş Yaprak çiçek motifleriyle şal modelleri

Tülin İriş Yaprak çiçek motifleriyle şal modelleri

Melek programının konuğu olan Tülin İriş’ten Yaprak ve çiçek motifleriyle yapılan şal modelleri

Yaprak çiçek motifli şal modeli

 

ANGORA GOLD BATİK SİMLİ

RENK : 2527
YUMAK : 3
ŞİŞ NO : 3,5

 

Kullanılan örgü tekniği: Trabzan, Kafes

 

YAPILIŞI: Angora gold batik simli 2527 nolu iplik ile 11 zincir çekilir. 2 tane sık iğne, 2 tane 2’li trabzan, 2 tane 3’lü trabzan, 2 tane 4’lü trabzan, 2 tane 5’li trabzan, 2 tane 6’lı trabzan yaparak 1 yaprak tamamlanır.

Yaprağın sağına 12 zincir çekilir. 2. 1. sıra; üzerine 4’lü trabzan ile 3 tane kafes yapılır. yaprağın üzerine 1 kafes yapılır. Yaprağın soluna tığa 2 kere dolama yapılarak 3 kafes yapılır.

 

Tülin İriş Yaprak çiçek motifleriyle şal modelleri2. sıra kafesin başında 11 zincir çekilir. Aynı yaprak yapılır. 1 kafesin sonuna batılır. 4 zincir çekilir. 1 kafes üzerine yatırılarak batırılır. (1 kafes atlanmış olur.) 3. kafese 11 zincirle yeni bir yaprak yapılır. Sıra yapraklarla tamamlanır. 1 sıra yaprak, 1 sıra kafes devam edilir. Yanlara 3’er kafes arttırma 2 sırada bir yapılır.

 

3. sıra; Sağa 3 kafes, sola 3 kafes eklenerek 1 sıra kafes örülür.

 

4. sıra; 1 kafes arada atlayarak yaprak yapılır.

 

5. sıra; Çiçek sırasına geçilir. 4’lü trabzan yapılır. 1 zincir çekilir. 2 trabzan yapılır. 2 trabzanın üzerine geri dönülerek 2 yaprak birine, 2 yaprak birine çiçek yapılır. 1 zincir çekilir. 4’lü trabzan yapılarak 1 kafes tamamlanır. 1 çiçek bir kafesin üzerinde olur. Arada boş bir kafes yapılır. Yeni çiçeğe geçilir. Çiçeğin yaprağı 3 tane 4’lü trabzan yapılır. 4 zincir çekerek aşağıya batılır. ( 2 trabzan çiçeğin göbeği gibi kullanılır.) 1 çiçek için 4 yaprak yapılır. Şal bir sıra çiçek 1 sıra kafes tekrarı ile yapılır. Angora gold batik renginin yeşil tonları denk gelen yerlere yaprak örülür. Pembe tonları denk gelen yerlere çiçek örülür. yanlarda 3’er kafes arttırma 2 sırada bir yapılır.

 

Yaprak motifli şal modeli Yaprak motifli şal modeli

ANGORA GOLD BATİK

RENK : 4684
YUMAK : 2
ŞİŞ NO : 3,5

 

Kullanılan örgü tekniği: Trabzan, kafes, düz örgü, haraşo

 

Yapılışı: Angora gold batik 4684 nolu iplik ile 11 zincie çekilir. 2 tane sık iğne, 2 tane 2’li trabzan, 2 tane 3’lü trabzan, 2 tane 4’lü trabzan, ile 3 tane kafes yapılır. Yaprağın üzerine 1 kafes yapılır. Yaprağın soluna tığa 2 kere dolama yapılarak 3 kafes yapılır.

2. sıra kafesin başında 11 zincir çekilir. Aynı yaprak yapılır. 1 Kafesin sonuna batılır. 4 zincir çekilir. 1 kafes üzerine yatırılarak batırılır. (1 kafes atlanmış olur.) 3. kafese 11 zincirle yeni bir yaprak yapılır. Sıra tamamlanır. 1 sıra yaprak, 1 sıra kafes örgü boyu 30 cm olana kadar devam edilir. Yanlarda 3’er kafes arttırma her 5 sırada devam eder.

Sponsor Bağlantılar

Tülin İriş Yaprak çiçek motifleriyle şal modelleri” için bir yorum

  • 07 Aralık 2014 tarihinde, saat 19:51
    Permalink

    ilk sıra yapıldıktan sonra ikinci sıraya geçiş aşamasını daha detaylı veya fotoğraflı olarak gösterebilme şansınız var mı?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir