Renkli mum yapılışı

"renkli mum yapılışı"Bu mum tekniği herhangi bir rengin koyu tonundan açık tonlarına doğru yapılmış aşamalı bir mum tekniğidir.

Özellikle koyu renkler olan lacivert, bordo, yeşil, kahverengi gibi renkler daha iyi sonuç verir. Burada sizlere üç kattan oluşan ve lacivertten açık maviye giden renkli mum yapımını anlatacağım.

Malzemeler:
Parafin, Stearin fitil, kalıp ayırıcı (arap sabunu) Cam macunu, tahta şiş, Mum boyası, Mum kokusu (isteğe bağlı) Isıtıcı, Tencere, Şapşak, Termometre

1- Her zamanki gibi hazırlamış olduğunuz kalıp döküme hazır beklerken kalıbımızın 1/3’ünü dolduracak bir miktarda parafin stearin karışımını eritin.

2- Vermek istediğiniz rengin en koyu tonunu bu karışımın içine atın ve homejen bir kıvama gelene kadar karıştırın.

3- 90-95 derece ısıya ulaştığınızda kalıbınızın 1/3’lük kısmı dolacak
şekilde doldurun.

4- Dükümden sonra hava kabarcığı kalmaması için bir çubuk yardımıyla kalıbınızın kenarına küçük darbelerle vurun.

5- Dökmüş olduğunuz birinci katı oda sıcaklığında 30-35 dakika beklettikten sonra hafif donmuş olan bu katın üzerine yeni
hazırlayacağınız ve içine boya katılmamış yani şeffaf parafin stearin eriyiğini 80-85 derece ısıda kalıbın ikinci 1/3’ünü kaplayacal şekilde dökün. Dikkatinizi çekeceği gibi degrade mumun en büyük özelliği ilk kattan sonraki katlara boya katılmamasıdır. Bu yüzden degradenin katları arasında beklenen süre çok önemlidir.

6-Üçüncü kat içinde 30-35 dakika bekleyip döktükten sonra mumunuz hazır demektir. Dikkat edeceğiniz en önemli nokta da ilk döktüğünüz katın döküm ısısının 95 derece diğer katların döküm ısısının 85 derece olmasıdır.

Sponsor Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir