PARFÜM NOTALARI

"parfüm notaları"Nota, bir müziğin sesini belirtmeye yarayan ve kağıt üzerine dökülerek onun algılanmasını değiştiren bir işarettir. Algı değişmesinden kasıt, kulağımızla duyduğumuz bir sesin kağıt üzerinde gördüğümüz bir yansıma haline gelmesidir. Bu doğal olarak müzik tanımıdır Peki parfümleri tanımlarken, onları eklerine ve köklerine göre ayırırken neden nota tabirini kullanırız?  Bu sorunun cevabı yukarıda gizlidir. Parfüm ve genel olarak tüm kokular, somut gibi gözükseler de kişiler üzerinde tamamen soyut etkiler yaratır. Bir parfümün kokusunu duyduğumuzda zihnimizde oluşan birçok çağrışımı basitçe kağıda dökemeyiz. Bu duyguları kağıda dökmeye kalksak bile yine soyut kavramlardan bahsederiz. Tıpkı müzikte olduğu gibi en güzel parfümlerde de soyutluktan kurtulabilme çabası, parfümü notalar haline ayırarak toparlanmaya çalışılır.

 

Tüm parfümler, üç notadan oluşur. Bu notalar; üst, orta, temel nota şeklindedir. Farklı isimler ile anıldıkları da olmuştur. En başarılı parfümler, bu notalar arası geçişin en az hissedildiği ve en uzun sürede tamamlandığı parfümler olur.

Şimdi biraz bu notalardan bahsedelim.

Yukarıdaki notaları tek kalemde toparlamaya çalışırsak, aklımıza bir piramit şeklinin gelmesi en makul seçenek olur. Piramitin en üstünde, doğal olarak üst nota, onun altında orta nota ve en altta temel nota olacaktır.

Üst Nota: Parfüm bileşenlerinin en hafif molekül yapısına sahip olan ögelerinden oluşur. Bu moleküller fazla zaman kaybetmeden havaya karışma eğilimindedir. Her zaman olmasa da genellikle meyveli kokulardan oluşur. Mutlaka kişiden kişiye ve parfümden parfüme değişiklik gösterecektir ancak sıkıldıktan maksimum 10-15 dakika için üst nota ortadan kaybolma eğilimindedir. Bu notadaki kokuların uyumu ve ahengine göre karar verilmesi daha sıklıkla olduğundan, esasında parfümü size aldıran nota desek yanlış olmaz. Bu açıdan ticari olarak da önemli bir yer tutar.

Orta Nota: Bu notaya kalp notası da denildiğini görebilirsiniz. Bu notaya neden kalp notası da dendiği çok barizdir. Bu notada yer alan kokular, üst nota ortadan kaybolduktan sonra kendilerini gösterir. Parfümün karakteri, onu diğer parfümlerden ayıran özellikler bu notada gizlidir. Parfüm üreticilerinin hedeflediği koku budur esasında. Çünkü bir parfümü tanımlar iken bu kokular göz önüne alınır. Bilinçli bir tüketici olarak ticari kaygıları göz önüne almadan, bir parfüm tercih edecekseniz, bu notayı kokladığınızdan emin olun. Sizde canlandırdığı duygular ile kesin bir karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Alt Nota: Bu notaya baz ve temel nota isimleri de verilmiştir. Tahmin edeceğiniz üzere ağırlıkları en büyük moleküllerin yer aldığı ve en son buharlaşıp ortadan kaybolma eğilimli kokular buradadır. Üst nota ve orta nota sahneyi terk ettiğinde, sahne ona kalır ve o kendi darbesini vurma eğilimindedir. Parfüm, esas karakterini ve gücünü bu notada gösterir, çünkü bu notadaki kokular, teninizin kokusuyla birleşerek ortaya güzel bir harman çıkardığında, artık parfümünüz sizin bir uzantınız, imzanız ve tarzınız olmuş olur. En kalıcı parfüm, alt notası en güçlü ve en kolay bağ kurabilen parfümdür.

Sponsor Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir