Kepekli saçlar için doğal çözümler

"saç bakımı"Kalitesiz şampuanlar, Atibiyotik kullanımı, Ateşli hastalıklar, stres, sigara alkol tüketimi ve doğum sonrası organizma değişiklikleri maalesef saç derisinde kepeklere neden olabiliyor. Bu durumdan doğanın sunduğu özel yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

1 Doğal maskeler

Ardıç yağı, biberiye, sandal, limon çiçeği gibi rahatlatma özelliği bulunan ve lavanta, okaliptüs gibi rahatlatma özelliği içeren yağlardan yapacağınız bir karışımı, saç diplerinize uygulayıp yarım saat bekleyebilirsiniz. Ardından ardından yıkayacağınız saçınıza bu karışımı iki haftada bir uygularsanız kopmakta güçlük çeken kepeklerin dökülmesini kolaylaştırır, dolayısıyla kaşıntınızında dinmesini sağlarsınız.

2 Doğal sabun

Aktarlardan ya da doğal ürünler satan dükkanlardan rahatlıkla temin edebileceğiniz ve saç diplerinize yağlı hissini vermeyecek badem ya da keratin özlü doğal sabunlar kullanabilir, kafa derinize ihtiyaç duyduğu nemi sağlıyabilirsiniz.

3 Aspirin

Şampuan yapmadan önce, 100 mg’lık eriyen aspirini 1 çorba kaşığı suda eritip, saç diplerinize iyice yedirebilir ve saçınızı ılık ve nemli bir havluyla sarabilirsiniz. Aspirin kepeklerin saç derinizden kolayca kopmasına, kaşıntılarınızın hafiflemesine yarayacaktır.

4 Zeytinyağı

Saç dipleriniz dayanılmayacak derecede kaşınıyor ve kepekler pul pul dökülüyorsa, bir çorba kaşığı zeytinyağı ile bir adet limonun suyunu karıştırıp saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bu yöntem saç köklerinizi rahatlatacak ve saç diplerine tırnaklarınızla yapacağınız olası tahribatı en aza indirecektir.

5 Sirke

Saçlarınıza şampuan uyguladıktan sonra durulama suyunuza birkaç damla sirke damlarırsanız, suyun içinde bulunan ve saç diplerinizin kurumasına neden olan kireç oranını azaltmış olursunuz. Başka bir yöntem ise duş sonrası saç diplerinize bir pamuk yardımıyla sirkeli su yedirmeniz olabilir.

 

Sponsor Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir