Evinizi boyarken bilmeniz gereken püf noktaları

Boya badana deyip geçmeyin… Renk seçiminden, uygulamaya kadar her aşaması ciddi özen gerektiriyor. Evinizi boyatırken ya da kendiniz boyarken çok daha kolay ve başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, Home Art dergisinin derlediği ipuçlarına bir göz atın

BOYA VE RENK TÜYOLARI
Boya uygulamalarında düzensiz kuruma ve yayılma olmaması için
boyama boyunca kapı ve pencere kapalı tutun.
İlk defa kullanılacak fırça ve ruloların yüzeyde tüy bırakmaması için, uygulama öncesi su ile yıkayın.
Parlak yerler zımparalanmalıdır. Aksi takdirde parlak yerler boya tutmayacak ve soyulma problemleri yaşanacaktır.
Boya uygulamasında daima aynı sistemde ve aynı markaya ait ürünler kullanmaya dikkat edin.
Bütün boyaları, önce boya türüne uygun bir karıştırıcı ile karıştırın.
Boyama işlemini ince katlar halinde yapın.
Boyayı ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltmeyin.
Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ilave edin ve karıştırmadan ağzını kapatıp serin yerde saklayın.
İç ve dış cephe boya uygulamaları sırasında ortam ve yüzey sıcaklığı 5 ile 35 derece arasında olmalı. Dış cephe uygulamaları ise direkt güneş ışığı altında, rüzgarlı veya yağışlı havalarda yapılmamalı.
Koyu renk geniş mekanları olduğundan dar, açık renkler ise geniş gösterir. Ayrıca tavanın, duvara göre daha açık bir renk olması, daha yüksek ve ferah görünmesini sağlar.

RENKLERİ ÖNCEDEN BELİRLEYİN
Mekanınızda kullanacağınız döşemelik ve perdelik kumaşlarınızı mutlaka önceden seçmiş olun.
Seçmiş olduğunuz kumaşın içinden siyah, beyaz, gri ve bej dışında iki ya da üç renk seçin ve ardından mekanınızın ne kadar cesur olmasını istiyorsanız, o kadar canlı bir tonu ana renginiz olarak belirleyin. Sakin, rahatlatıcı bir mekan istiyorsanız, en doğal tonu seçin.
Ana renginiz odanızın geneline hakim olmalı. Bu rengi duvarlarda kullanmalısınız. İkinci renginiz ise orta bir ton olmalı; örneğin, koltuklarda ve halılarda bulunmalı. Geriye kalan en koyu tonu ise vurgulamak istediğiniz alanlarda az miktarda kullanın.

SON TRENDLER DOĞADAN YANA
İç cephe dekorasyonundaki renk trendlerine baktığımızda doğanın renklerinin modern renkler ile birleştirildiğini görüyoruz. Doğadan gelen renkler daha sadeyken, modern renkler ise daha canlı ve koyu… Örneğin kahverengi ve yeşil ile birlikte mavi, sarı ve mor kullanılabilir. Bu yıl açık sarının enerjisinin yeşilin sakinliği ile birleşmesi ön planda olacak. Asaletin rengi olan mor ve lavanta da 2011 yılında ön plana çıkan renkler arasında. Dekorasyonda kendine özgü cazibesi ile diğer renklerden ayrışan mor; sarı, turuncu ve metalik renklerle uyum gösteriyor.

BOYA VE ZEMİN UYUMU
FINDIK ZEMİN
Eğer zemininiz fındık rengi ise, duvarlarınızda açık yeşil ve uçuk sarı tonlarını kullanabilirsiniz. Birbiriyle uyumlu renkler olan sarı ve yeşil tonları, açık renk ahşapla birleşince aydınlık ve ferah bir ortam yaratacaktır.

KESTANE ZEMİN
Eflatun ve mavi tonları birçok evde tercih edilen kestane tonlarındaki zemin rengine uygun bir seçim olabilir.

VENGE
Venge’nin kasvetli etkisini yumuşatmak için, ortama sıcaklık katacak renkler kulla nabilirsiniz. Açık gül kurusu ideal seçim.

ANTİK MEŞE ZEMİN
Meşe, yeşilin bir tonu olduğundan, yeşile uygun bir ton ile kullanılmalıdır. Çok uçuk sarı da bu nedenle meşe zeminler için doğru bir tercih olabilir.

Sponsor Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir