Cep telefonunda pil ömrünü uzatmanın 10 yolu

Cep telefonlarına eklenen yeni özellikler cihazların bataryalarını zorlamaya başladı. İnternet için Wi-Fi, veri transferi için Bluetooth, müzik için radyo, fotoğraf için dijital kamera ve birçok yeni uygulama…

Kullanım alışkanlıklarındaki küçük bir değişim, cep telefonlarında yapılacak olan yeni birkaç ayarlama bataryanın dayanıklılığını artırıyor. Ekran parlaklığını düşürün, Tarama’dan uzak durun, Yazılımı güncelleyin, ve bunlar gibi bir sürü ipucu pil ömrünün uzaması tarafında etkili oluyor.

Ekran parlaklığını düşürün

Cep telefonlarında en çok enerji harcayan tarafta ekranlar yer alıyor. Cihazın çalıştığı durumlarda parlak bir ekran ciddi enerji kaybına yol açıyor. Bu yüzden “ayarlar-ekran” bölümünde LCD ekranın parlaklığın kısılmasıyla ciddi enerji tasarrufu sağlanıyor. Düşük parlaklıkta kullanım karanlık ortamlar dışında herhangi bir sorun çıkarmıyor.

‘Tarama’dan uzak durun

Kablosuz internet için Wi-Fi teknolojini destekleyen cihazlarda kesinlikte bu modun “kapalı” tutulduğundan emin olun. Sadece Wi-Fi ağından internete bağlanmak istediğinizde bu modu aktif hale getirin. Wi-Fi modu açık durumlarda, cihaz, bir ağ bulmak adına sürekli ağ tarama işlemini yapıyor, bu da pil ömrüne ciddi zarar veriyor. Bu kullanım şeklini Bluetooth için de uygulayın. Sadece veri transferi sırasında Bluetooth modunu açın.

Yazılımı güncelleyin

Üretici firmanın internet sitesinden, cihazınızla ilgili yazılım güncellemelerini takip edin ve kablolu bağlantı üzerinden telefonunun yazılımını güncelleyin. Bu sayede yazılım hataları, sistemin yavaş çalışması gibi problemleri ortadan kaldırın.

Zor çekiyorsa, kapatın

Cep telefonu sinyalinin düşük olduğu veya gidip geldiği noktalarda, yerleşim yerlerinde telefonlar “bir ağ bulmak” adına yüksek performans harcıyor. Bu yüzden böylesine durumlarda telefonu kapatmayı tercih etmekte fayda var.

Animasyonu bırakın

Duvar kâğıdı ve arka plan resmi kullanmamak batarya ömrünün artmasına yol açıyor. Bu tip özellikleri kullanmak isteyenler ize kesinlikle hareketli-flash olanları tercih etmemeli.

Ne soğuk, ne sıcak

Bataryanın uzun ömürlü olması için çok sıcak ve çok soğuk ortamlardan cep telefonlarını uzak tutun.

GSM’de kalın, 3G’ye yüklenmeyin

GSM-EDGE ağlarında kalmayı tercih edin. 3G şebekeyi yüksek hızda internet erişimine ihtiyaç duyduğunuzda veya görüntülü iletişim için açık tutun. Çünkü GSM ağının kullanımı 3G’ye göre ciddi oranda tasarruf sağlıyor.

Batarya dolunca

şarjdan çıkarın Bataryaları sık sık şarj etmek yerine, pilin doluluk oranı en düşük seviyelere geldiğinde şarj edin. Pil dolduğu zaman cep telefonunu ve şarj aletini şarjdan çıkarın.
Kısayol tuşları kullan

Telefonlarda çok kullanılan fonksiyonlara kolay erişim için menüdeki kısayol uygulamalarından yararlanmayı tercih edin.

e-posta’da otomatiğe hayır!

Cep telefonlarından e-posta’larını kontrol eden kullanıcılar, e-posta kutularına erişimde ‘otomatik’ ayarları kapatmalı. Merkezle birkaç dakikada bir erişim sağlayarak e-posta kontrolü yapmak cihazın bataryasını olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden telefonlarda e-posta’ların “elle-istenildiğinde” çekilmesinde büyük yarar var.

Sponsor Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir