Çabuk yağlanan saçlar için öneriler

Saçlarınız çabuk mu yağlanıyor? İşte yapmanız gerekenler… Halk arasında kirli saçın aslında daha yararlı olduğu söylenir! Zira saçtaki yağ oranı dış görünüme parlaklık katar. Ancak parlak saç ile yağlı saç arasında çok ince bir çizgi bulunduğu da bir gerçek! Peki, yağlı saç nedir ve nasıl meydana geliyor?

 

Aslında yağlı saç diye bir kavram söz konusu dahi değil.

Yağlı olan gerçekte derinin kendisi… Cosmotürk’teki habere göre, düz saçlı kişilerde deriden salgılanan yağ gün içinde hızla yayılırken, kıvırcık saçlı kişilerde bu süreç daha yavaş ilerliyor. Bu durumda da kullanılacak şampuanın çok dikkatli seçilmesi gerekiyor. Yağlı saçlar için geliştirilen şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar içermekte… Bu da ekstra kimyasal anlamına geliyor. Aşırı yağlı saçları yıkarken şampuanı iki kez uygulamak gerekebilir. Ayrıca yağlı saçlara sahip olan kadınların saçlarını nasıl yıkadıkları kadar nasıl şekillendirdikleri de çok önemli. Zira saçı sık fırçalamak ve taramak yağlanmayı hızlandırmakta. Bunun yanı sıra saçların mümkün olduğunca az toplanmasında da fayda var. Saç uzmanlarının yaptığı bir açıklamaya göre, yağlı saçlara sahip kadınların kısa saç kesimini tercih etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde saçın uç kısımları kaynakmış gibi durabiliyor.

 

Bununla birlikte yağlı saçlı kadınlar kakül kestirirken çok iyi düşünmeli! Yağ birikimi alına temas ederek sivilcelenmeye neden olabilir. Yağlanma dış görünümü etkileyen bir sorun gibi gözükse de, gerçekte daha başka sorunların da başlangıcı… Eğer ki aşırı yağlanma engellenmezse dökülmeye de yol açabiliyor. Ayrıca pitrosporium adı verilen ve deride bulunan bir mantarın sayısını artırarak saçlarda kepeklenmeye ya da seboreik egzamanın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Sponsor Bağlantılar

Çabuk yağlanan saçlar için öneriler” için 2 yorum

 • 12 Mayıs 2014 tarihinde, saat 14:17
  Permalink

  saç sağlığı konsuunda güvendiğim tek ürün profeım kesinlikle faydalı bir marka.

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2016 tarihinde, saat 12:49
  Permalink

  “Saç Yağlanmasını Önleyen Tonik

  Bu tonikte kullanacağınız maddeler saç derisinde yağlanmayı bastıracaktır. Saç derisinde yağlanma olduğunda yapılan en büyük hata yıkamaktır. Siz saç derisini yıkadıkça saç deriniz daha fazla sebum yani yağ üretir bu yüzden saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Zaten bu tarifini vereceğimiz tonik saçtaki yağlanmayı önleyecektir.

  200 ml lavanta suyu
  20 ml % 40 laktik asit
  10 ml biyosülfür (kükürt)
  10 gr çinko oksit
  10 gr b3 vitamini

  Lavanta suyuna b3 vitamini ilave edip iyice çalkalayınız. B3 vitamini eriyecektir. Daha sonra içerisine laktik asiti ekleyin ve bolca çalkalayın, daha sonra kükürtü ilave edin iyice çalkalayın en son olarak çinko oksiti ilave edin ve bolca çalkalayınız. Çinko oksit çözülmeyecektir, bu yüzden toniğinizi her seferinde çalkalayarak kullanın. “

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir