Bayram pilavı yapılışı

"bayram pilavi" 29 Ağustos star tv’de yayınlanan Gizem Soysaldı’nın sunduğu soframız İstanbul’dan Neşe hanımın Mutfağındaydı. Neşe hanım bayrama özel birbirinden güzel lezzetler yaptı bunlardan biride Bayram pilavı. İşte Bayram pilavı’nın yapılışı

MALZEMELER:
600gr kuzu incik, 4 su bardağı pirinç, 2 su bardağı nohut, 2 adet kuru soğan, 1 su bardağı badem,1 su bardağı baklavalık fıstık, yarım çay bardağı kuru üzüm, tarçın, yenibahar,  sadeyağı (tereyağı)

YAPILIŞI:
Minik bir tavada eritilen tereyağında 1 su bardağı badem kavrulur. Kavrulan bademlerin bir kaseye alınmasının ardından 1 su bardağı baklavalık fıstık minik tavada kavrulur. Kavrulan fıstıklar da ayrı bir kaseye alınır. Kuzu incikler yıkandıktan sonra suyu eklenerek ocağa yerleştirilir. Haşlanan etlere 2 su bardağı nohut ilave edilir. Pilav tenceresine eklenen 2 yemek kaşığı tereyağına tuz ve doğranan soğanlar eklenerek kavrulur. Sıcak suda bekletilen 4 su bardağı pirinç süzüldükten sonra soğanların yanına ilave edilir. Pişen et ve nohutlar ocaktan alınır. Etler çıkarıldıktan sonra et suyu süzülür. Süzülen et suyuna nohutlar ilave edilir.  Pilav tenceresine önce et suyu ardından nohutlar eklenir. Suyunu çekmekte olan pilava önce tarçın ardından bir çay kaşığı yenibahar ve yıkanan yarım çay bardağı kuru üzüm ilave edilir. Pilav demlenmeye bırakılır. Demlenen pilav servis tabağına alındıktan sonra kemiklerinden ayrılarak ufaltılan etler pilavın üzerine yayılır. Karabiber serpildikten sonra kavrulan badem ve fıstıklar pilava yerleştirilir. Bayram pilavı servise hazırdır.

Sponsor Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir