2013 Ramazan fitre bedeli ne kadar?

2013 Ramazan fitre bedeli2013 Ramazan fitre bedeli ne kadar, 2013 yılı fitre fiyatı ne kadar,2013 ramazan ayı fitre miktarı,2013 Günlük Fitre Bedeli, Din İşleri Yüksek Kurulu, Oruç tutamayanlar 2013 yılı fidye ve verilecek sadaka-ı fıtır (fitre) miktarını belirledi.

Yapılan görüşme sonrası Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan müslümanların, kendileri ve sorumlukları altındaki kişiler için, günlük 9.5 lira ödemeleri ve bunun mali bir ibadet olduğu belirtildi.

Fitre ile her Müslümanın, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşadığı vurgulanan açıklamada, fitrenin zekattan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirildiği ifade edildi. Kurul, hem fitrenin asgari miktarını belirleyen hadisleri hem de ülkenin sosyol-ekonomik şartlarını ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulundurarak fitre olarak 9,5 TL’da karar kıldı.

Yapılan açıklamada bu miktarın, ”asgari miktar” olduğu, fitrede verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığı vurgulanarak, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi tavsiye edildi.

Ayrıca, fitrenin, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği kaydedilen açıklamada fitrenin Ramazan ayının başlangıcından itibaren bayram namazı kılma vaktine kadar ödenebileceği hatırlatıldı.

Sponsor Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir