2011 ramazan fitre bedeli ne kadar?

 

Oruç tutamayanlar için 2011 fitre bedeli belirlendi, Diyanet İşleri Başkanlığı, önümüzdeki Ramazan ayında fitre miktarını tespit etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu, yaşlılık ve kronik hastalık nedeniyle oruç tutamayacakların her gün için enaz 7,5 lira ‘fitre’ ödemeleri gerektiğine dair karar verdiği belirtildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2011 yılı Ramazan ayından 2012 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük fitre miktarını 7,5 lira olarak tespit etti. Miktarın asgari olduğu, verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığı hatırlatıldı.
Bu hususta ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağın vermesi tavsiye edildi. Söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği açıklandı.

kimler fitre vermeli

“İyileşme ihtimali olmayan, kalp, tansiyon, şeker gibi kronik hastalığı bulunanlar, ramazan ayı boyunca her gün için en az 7,5 lira olmak üzere fidye ödemek zorundadır. Hamile, emzikli kadınlar, adet gören kadınlar ve yolcular fidye veremez. Oruçlarını kaza eder, daha sonra tutarlar.”

Sponsor Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir